Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Робота та дяльність судової гілки влади в Україні викликає великий інтерес з боку громадськості, тим більше, що зараз судова система перебуває в процесі реформування і наближається до європейських стандартів. Від судової влади в суспільстві перш за все залежить якість правосуддя, адже саме судді спроможні захистити права та інтереси громадян. Багато в чому результативність і дієвість судової влади залежить від професіоналізму та ефективності працівників апарату суду.
Повага та довіра громадян до судової влади має дуже важливе значення, тому що воно є своєрідним показником ефективності діяльності роботи суду в цілому. Одним з важливих пріоритетів в цьому напрямку є взаємодія ЗМІ та судів. Судова влада, як і будь-які публічні установи, потребує інформаційного забезпечення, а особливо підтримки з боку преси, якій до снаги впливати на громадськість, на правову думку громадян щодо діяльності роботи суддів та працівників апарату суду.
Стаття 19 Загальної декларації прав людини від 10 грудня 1948 року передбачає, що право інформувати і бути поінформованим визнане одним із фундаментальних прав особи. Право на інформацію увійшло до найголовніших прав людини, оскільки є гарантією й основною умовою розвитку демократичного суспільства та його прогресу.
Як зазначалося раніше, на виконання рішення XI з'їзду суддів України від 22.02.2013 р. щодо запровадження в судах посади прес-секретаря, на підставі статей 146, 147 та 149 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", статті 12 Закону України "Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації", з метою забезпечення максимально прозорого доступу суспільства до інформації про діяльність судів, підтримки відносин між судами та громадськістю, а також для зміцнення авторитету та підвищення іміджу судової влади України в кожному суді було запроваджено посади прес-секретаря, який покликаний повідомляти більш точну і достовірну інформацію про події, до яких прикута увага громадськості і не тільки.
Краснопільський райсуд Сумської області як одні з перших кроків в цьому напрямку забезпечує: постійне наповнення новинами веб-сторінки суду щодо діяльності роботи суду зокрема та судової гілки влади в цілому, змін та доповнень у діючому законодавстві; з метою дослідження громадської думки та виявлення проблемних питань проведено анонімне опитування учасників процесу та відвідувачів стосовно якості та ефективності роботи суду, а також заходи в рамках Всеукраїнської акції «Зміцнимо довіру громадян до суду». Потрібно звернути увагу і на те, що на інформаційних стендах в приміщенні суду відкрита та доступна інформація про роботу суду як для учасників процесу, так і для відвідувачів суду, в тому числі для працівників різних організацій. З метою правового виховання молоді, для учнів навчальних закладів щоосені проводяться дні відкритих дверей, де вони мають змогу ознайомитися з діяльністю роботи суду, з веб-сторінкою суду, мають змогу бути присутніми на судовому засіданні.
Наступним кроком в цьому напрямку планується розміщувати інформацію щодо прийняття того чи іншого рішення суду, що може зацікавити громадськість. Адже відсутність повноцінних відомостей про діяльність судової гілки влади, про конкретні резонансні справи та прийняті рішення, викликають певні непорозуміння серед громадськості, що призводить до посилення зневаги до права, загострення недовірливого та неприязного ставлення до судової системи.
Тому, підсумовуючи сказане, можна зазначити, що, поза сумнівом, лише прозорий механізм доступу до інформації про діяльність судової гілки влади, доступу до судових рішень забезпечують відкритість та прозорість судової системи, і ті заходи інформаційного характеру, що проводяться для громадськості, мають не менш важливе значення.