flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Судом розглянуто справи

17 грудня 2014, 11:03

Однією з найбільш проблемних категорій правопорушень залишаються справи про порушення, передбачені ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі КУпАП), тобто випадки керування транспортними засобами або суднами особами, які перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції; або ж відмови від проходження медичного огляду на стан алкогольного сп’яніння в установленому порядку в разі, якщо є обґрунтована підозра, що водій перебуває в нетверезому стані. Не можна не погодитися, що будь-яка особа, котра керує транспортним засобом у стані сп’яніння, чи під впливом певних різновидів лікарських препаратів, потенційно становить небезпеку як для самої себе, так і для інших учасників дорожнього руху – водіїв та пішоходів. Надто ж викликає занепокоєння, що такі правопорушення дедалі частіше скоюють неповнолітні водії.

Так, у  листопаді 2014 року Краснопільським районним судом Сумської області було розглянуто справу стосовно неповнолітнього громадянина А. за адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 130 КУпАП. Зокрема, А. 17 жовтня 2014 року о 21.50 год. по автошляху  Краснопілля-Покровка керував мопедом марки «Дельта»  без номерного знаку, належним  йому особисто, з явними ознаками алкогольного сп’яніння.

Також того ж місяця була розглянута справа стосовно неповнолітнього громадянина С., який 31 жовтня 2014 року о 23.50 год. в смт.Краснопілля по вул.Вокзальній керував автомобілем ВАЗ 2109, належним громадянину К., з явними ознаками алкогольного сп’яніння. Неповнолітні А. і С. від проходження  огляду на стан сп’яніння у встановленому законом порядку відмовилися в присутності свідків.

При розгляді справи неповнолітній А. свою вину визнав та підтвердив обставини вчинення правопорушення. Допитаний судом в якості свідка директор Краснопільського ДПТНЗ (далі Краснопільське ПТУ), в якому навчається А., суду повідомив, що правопорушник є учнем третього курсу навчального закладу, здобуває професію водія, характеризується винятково з позитивного боку, до навчання ставиться сумлінно. Лише з постанов суду, що надходять на адресу закладу, йому стало відомо про вчинення вихованцями адміністративних проступків та притягнення їх до відповідальності. Інспектор ВДАІ у якості свідка в судовому процесі зазначив, що А. був зупинений на автошляху Краснопілля-Покровка у напрямку Миропілля-Суми. Батько правопорушника в судовому процесі зазначив, що його син не зловживає спиртними напоями і його вчинок залишається для нього незрозумілим.

Під час розгляду справи неповнолітній С. вину свою визнав та підтвердив обставини вчинення правопорушення. Також наголосив, що знає одного зі свідків, який був присутнім при складанні протоколу, як учня Краснопільського ПТУ, де він також навчається. Допитаний судом в якості свідка батько С. наголосив, що син не зловживає спиртними напоями і його негативний вчинок залишається для нього не зрозумілим, також батько зазначив, що син вперше без дозволу взяв транспортний засіб, і на даний момент навчається в Краснопільському ПТУ і опановує професію водія. Таким чином, вина неповнолітніх А. і С. доведена і їх дії суд кваліфікує за ч.1 ст. 130 КУпАП, оскільки вони, керуючи транспортним засобом, відмовилися від проходження відповідно до встановленого законом порядку огляду на стан алкогольного чи іншого сп’яніння. Неповнолітні А. і С., що вчинили правопорушення, передбачене ч.1 ст. 130 КУпАП, на підставі ст. 24-1 КУпАП (заходи впливу, що застосовуються до неповнолітніх) піддані заходу впливу у виді попередження. Судові рішення не були оскаржені в апеляційному порядку та набрали законної сили.

Потрібно наголосити  і на тому, що свідками події  були неповнолітні особи Б. і А., які також навчаються  у Краснопільському ПТУ, як і особи, стосовно яких були розглянуті адміністративні справи у суді. Хотілося б звернути увагу як молоді, так і освітян на необхідність додаткових зусиль із запобіганням подібній нерозважливій поведінці, адже багато в чому це залежить від колективу та товаришів.

         Ці два випадки завершилися порівняно благополучно, ніхто сторонній від дій неповнолітніх не постраждав, але могли статися набагато гірші наслідки. Вкотре звертаємося з проханням до водіїв: дотримуйтесь правил дорожнього руху та завжди пам'ятайте – алкоголь та кермо несумісні.