flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Проблемні депозити, або Як отримати свої гроші

27 грудня 2013, 08:20

Проблемні депозити, або Як отримати свої гроші.

 

Ситуація з неповерненнями депозитів банками не втрачає актуальності. Відповідно до п.1 ст. 2 до Закону України «Про банки та банківську діяльність» вклад (депозит) – це кошти в готівковій або безготівковій формі, у валюті України або в іноземній валюті, які розміщені клієнтами на їх іменних рахунках у банку на договірних засадах на визначений строк зберігання або без зазначення такого строку, і підлягають виплаті вкладнику  відповідно до законодавства України та умов кредитного договору.

 

Що ж робити вкладнику банку, який ліквідують?  

 

Якщо у вас в проблемному банку строковий або поточний депозит, якщо він не в дорогоцінному металі, а ви - не підприємець, якщо Національного Банку України оголосив про намір ліквідувати банк - то у вас з'явився шанс отримати свої кошти за рахунок компенсації Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, на сьогоднішній день він діє на підставі Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб»                           № 4452-VI, що був ухвалений Верховною Радою України 23 лютого 2012 року.

 

Алгоритм дій, що допоможе повернути вклад. По перше : визначаємо право на компенсацію.

 

Право на компенсацію за вкладом сумою до 150 000 гривень включно має кожен вкладник - фізична особа, якщо на момент вкладу банк був не тимчасовим, а дійсним членом Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, надалі (ФГВФО).

На сайті установи (ФГВФО) можна знайти актуальний список банків - справжніх і тимчасових членів Фонду. Правда, якщо ваш банк вже ліквідують, то ця інформація вам не допоможе - адже поцікавитися, чи постійний учасник Фонду цей банк ви повинні були в той день, коли несли туди свій внесок. Якщо ви цього не зробили, то доведеться дізнаватися інформацію "заднім числом". Це досить складно, тому що, починаючи з  2009 року, Фонд гарантування вкладів фізичних осіб досить часто проводив переміщення проблемних банків з дійсних членів фонду в тимчасові і навпаки. Тому, якщо у вас є сумніви щодо участі вашого банку у фонді в день вашого вкладу, найпростіший спосіб дізнатися інформацію - за телефонами фонду або банку.

По друге: чекаємо офіційної дати відліку.

Відправною точкою для всіх розрахунків, пов'язаних з ліквідацією банку (наприклад, час, коли вкладник може отримати компенсацію за своїм депозитом), не починається з дня, коли НБУ приймає рішення про ліквідацію, а з дня, коли вже призначений ліквідатор банку подає в газету "Голос України" або "Урядовий кур'єр" оголошення про початок ліквідаційної процедури. Протягом одного місяця з дати публікації всі кредитори ( вкладники) мають право  письмово подати вимогу ліквідатору банку щодо повернення вкладу.

 Правда, потрібно це тільки тим, у кого сума перевищує гарантовані законом                   150000 гривень. Інші можуть не хвилюватися - справа в тому, що сам ліквідатор протягом 20-ти робочих днів з дня свого призначення готує для ФГВФО повний перелік вкладників, які мають право на компенсацію коштів за вкладами. Саме за цими документами і буде проходити видача коштів вкладникам.

            По третє: отримати свій внесок.

Як тільки минуло 20 днів від "відправної" дати початку ліквідації, потрібно уважно стежити за повідомленнями ФГВФО в пресі і на його сайті - щоб дізнатися, яким чином установа буде проводити виплати. Фонд гарантування вкладів виплачує кошти вкладникам ліквідованих банків не особисто, а через інші банки, які він вибирає для роботи його агентами. Отримати свої кошти можна протягом трьох місяців (іноді - півроку).  А інформацію про це можна знайти за контактними телефонами фонду, на сайті ФГВФО, на сайті самого ліквідованого банку або в пресі. Для того щоб одержати вклад, потрібно прийти з паспортом та ідентифікаційним кодом в банк-агент по виплаті внесків - як правило сам банк вибирає адреса офісу в певному регіоні, в якому виплачують кошти за ФГВФО.

 

Якщо спізнився.

 

Вкладники, які не змогли забрати свій вклад протягом трьох місяців, коли проводилася виплата, не втрачають своїх грошей - у них є ще три роки, щоб отримати свої кровні. Для цього їм потрібно звернутися до ФГВФО із заявою про виплату гарантованої суми з вказівкою фактичного місця проживання, копію ідентифікаційного коду та копією паспорта. Після отримання такої письмової заяви Фонд з вами зв'яжеться і розповість про рішення щодо вашого вкладу: чи буде він здійснювати виплату індивідуальним переказом або просто направить за адресою в заяві повідомлення з інформацією про дату перерахування коштів та назві банку-агента, в якому можна отримати кошти.

 

Для тих, у кого внесок більше 150 000 гривень.

 

Вкладники, у яких в банку депозит на суму більше, ніж 150 000 гривень, йдуть за своєю компенсацією за іншою схемою. Протягом місяця з дати публікації інформації про початок ліквідаційної процедури банку їм потрібно звернутися до ліквідатора і пред'явити свої вимоги на кошти. Якщо вкладник не встиг за місяць написати заяву - то потрапити в список зможе лише за рішенням суду і лише у разі вагомої причини, так як заборгованість банку, яку не шукали протягом місяця, за законом вважається погашеної. Ще один не дуже приємний момент - це те, що отримати свої кошти можна буде тільки, якщо у ліквідатора залишаться якісь гроші після сплати першочерговим кредиторам. За законом чергу вкладників настає тільки після виплати зарплати ліквідаторам, різних витрат по ліквідації установи, податків і зобов'язань перед держбюджетом заборгованості по зарплаті перед працівниками банку.