Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Згідно ст.1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі КУпАП), на місцеві загальні суди покладено завдання охорона прав і свобод громадянина, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ, організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобіганням правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції України і Законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов’язків, відповідальності перед суспільством.
Задачами провадження у справах про адміністративні правопорушення, яке покладено в тому числі і на суд, полягають у встановленні винних і забезпечення правильного застосування законодавства з тим, щоб до кожного правопорушника були вжиті заходи адміністративного впливу.
На виконання вимог законодавства України, Краснопільським районним судом Сумської області протягом 2013 року розглянуто 451 справу про адміністративні правопорушення, що практично відповідає рівню 2012 року (454 справи).
Варто зазначити, що протягом 2013 року найпоширенішими було притягненням до адміністративної відповідальності за:
- ст. 130 КУпАП «Керування транспортними засобами або суднами особами, які перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції» (розглянуто 133 справи);
- ст.173-2 КУпАП «Вчинення насильства в сім’ї, невиконання захисного припису або не проходження колекційної програми» (розглянуто 41 справу);
- ст.41 КУпАП « Порушення вимог законодавства про працю та про охорону працю» (розглянуто 40 справ);
- ст. 163-2 КУпАП «Неподання або несвоєчасне подання платіжних доручень на перерахування належних до сплати податків та зворів (обов’язкових платежів) (розглянуто 38 справ);
- ст. 204-1 КУпАП «Незаконне перетинання або спроба незаконного перетинання державного кордону України» (розглянуто 36 справ).
Як свідчить практика суду, найбільше правопорушень, які були предметом розгляду справ суду у 2013 році були допущено за ст. 130 КУпАП «Керування транспортними засобами або суднами особами, які перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції» розглянуто 133 справи, що порівняно з 2012 роком (розглянуто 138 справ) менше, хоча й усього лиш на 3,62%. Найчастіше вчинялися правопорушення за даною статтею в смт. Краснопілля, м. Суми, та по автошляху Суми – Краснопілля.
Взагалі за два останні роки в Краснопільському районному суді Сумської області спостерігалася тенденція до поступового зниження кількості надходження справ про адміністративні правопорушення в галузі порушення ПДР України, що, як здається, може слугувати свідченням деякого покращення ситуації на дорогах району. При цьому у 2013 році порівняно з попереднім, 2012-м роком, кількість таких правопорушень також зменшилася. Таким чином, якщо взяти до уваги всю категорію справ про порушення правил дорожнього руху та експлуатації транспорту, можна сказати, що у 2013 році продовжився спад кількості таких справ – однак темпи спадання вказують скоріше на досягнення певної межі ефективності суто законодавчих заходів по боротьбі з цими негативними явищами.
Що стосується відмінностей у кількості окремих видів правопорушень, то серед таких, що найпомітніше змінилися, категорії справ слід відзначити справи про проживання без паспорта (при відсутності таких справ у 2012 році вже у 2013 році вони становили 6,87%), справи про вчинення насильства у сім’ї або невиконання захисного припису, кількість яких порівняно з 2012 роком зросла на 32,26%, справи про скоєння дрібного хуліганства, кількість яких зросла на 90,91%. В той же час за деякими категоріями справ спостерігалася і позитивна динаміка, зокрема, за справами про вчинення дрібних крадіжок, котрих вчинили менше на 83,33%, справами про спроби незаконного перетинання Державного кордону України (на 20% менше) та про порушення трудового законодавства (на 6,98% менше).
Потрібно наголосити і на тому, що протягом 2013 року судом найширше застосовувалися штрафи (проте загалом їх кількість скоротилася на 19,5%), тоді як кількість випадків адміністративного арешту становила лише 12,84% від загальної кількості адміністративних стягнень і також скоротилася (на 19,14%), натомість зросли кількість випадків позбавлення спеціального права (на 17,07%) та громадських робіт (на 20,51%). Такі форми стягнення, як попередження та виправні роботи, майже не застосовувалися.
Сума штрафів, стягнутих судом на користь держави у 2013 році склала -146 838 грн., з них сплачено добровільно – 103 722 грн. (70,64% від загальної суми), а у 2012 році – 121 409 грн., з них сплачено добровільно – 86 688грн. (71,4%).
Не залишається осторонь і питання вивчення демографічних показників осіб, які вчинили правопорушення. Певною мірою це дає можливість судити про найбільш проблемні категорії населення, з якими необхідно вести профілактичну та роз’яснювальну роботу, вживати заходів для підвищення правової свідомості з метою запобігання вчиненню правопорушень. Вивчивши і узагальнивши статистику щодо демографічних показників, можна сказати, що переважна більшість адміністративних правопорушень була вчинена особами чоловічої статі. Що ж стосується вікових показників, очевидно, що найбільш проблемною віковою категорією з точки зору схильності до адміністративних правопорушень, є молоді люди у віці 18-30 років. Очевидно, що дана ситуація потребує посилення профілактичних заходів, що були б зорієнтовані саме на таких осіб.
Заступник керівника апарату, прес – секретар
Краснопільського районного суду
Сумської області
Щербак О. О.